Postitused

Siin näed kõiki selle kasutaja tehtud postitusi, mis asuvad foorumil, millele ka sul on ligipääs.


Teemad - tinz

Leheküljed: [1] 2
1
Üritused / Vilsandlaste päevade kava 2013
« : 13:58 09.05.13 »
Kadri palvel edastan tänavusuviste vilsandlaste päevade kava. Küsimuste puhul pöörduda Kadri Kullapere poole.


2
Üritused / Uue paadi nimekonkurss!
« : 12:53 12.03.12 »
Vilsandi uus paat on peaaegu valmis ning vald kuulutas välja nimekonkursi.
Konkursiteate leiab valla kodulehelt, www.kihelkonna.ee.

Oma ettepanekuid saab saata nii sealtkaudu kui ka siin. Mis seni meilitsi välja said pakutud, saatis Neeme juba edasi.

Jätkuvalt loovat ja lehvitavat vaimu, pakkuge aina edasi! (Muidu pannakse mingi jama ja kui ise ei osalenud, pole kedagi süüdistada...)


3
Seoses turismihooajaga mõningad tõsiasjad, mida saarele tulijail tasuks meeles pidada. Karm, aga tõsi:

1. Saarel ei ole poodi. Mida vajate, võtate ise kaasa. Saarel ei ole ka sööklat ega kohvikut.
2. Saarel ei ole ühistransporti. Liikumine omal jõul.
3. Lõkke tegemine lubatud vaid kahel telkimisplatsil ja turismitalude territooriumidel vastava kokkuleppe alusel. Tuleoht on väga suur, PÄRISELT KA. See ei loe, et meri on siinsamas, teisel pool kadastikku.
4. Peale kahe turismitalu muid teenusepakkujaid ei ole. (Vt ka punkt 1.) Samas, sadamas on RMK majake.
5. Jalgsi üle laidude tulles peab arvestama pika vantsimisega: saare servale jõudes on veel mitu kilomeetrit minna, enne kui tohib telgi püsti panna. (Vt ka punkt 2.)

Ja see bussipeatus, see on suveniirse olemusega. Palun ärge küsige, mis kell buss läheb. Vastus on standardne: kell kolm (aastanumbrit täpsustamata).

________________

Dear visitors, please bear in mind:
There are no grocery stores on the island. No cafeterias or restaurants, either.
There is no public transport on the island.
There are only two places where to put your tents and make fire. These are not the first places you put your feet when coming on foot over the islets. Lots of marching ahead.
There are two farms that offer lodging and some catering. No other services available on the island. (But there is a free, if basic, lodging available in the harbor. No booking, mind you, it might be full.)
Sad but true.

4
Üldine arutelu / VARASTATUD PAAT!
« : 22:04 13.06.11 »
Vahemikus 9. juuni hommikust kuni 13. juuni pärastlõunani varastatud Väike-Vilsandilt Vanasadamast kummipaat Bush K-400 numbrimärgiga VLB-760. Paat on hall, number on küljele kirjutatud valge värviga ja kulunud. Paadil on 15 hj 4-taktiline Mercury mootor, millele on peale kraabitud "Vahemere talu". Kaldal on köis läbi lõigatud (ankur on maha jäänud).

Võimalik, et selle varastasid mitte kõige kainemad kodanikud lõbusõiduks. Kes näevad kusagil sellist paati või sellest midagi kuulevad (nt müük vms), palun teatage kas Surrale tel 56 666 565 või Tiinale, tel 56 903 333.

5
Üritused / Vilsandi päevade kultuuriprogramm
« : 21:20 11.04.11 »
NB! Kava on esialgne ja võib muutuda!

Kultuuriprogramm:

15. juulil kell 20.00 Laulu ja pillimängu õhtu Bioloogiajaama hoovil

Meeleolu loovad: Puhkpilliorkester Saku ja kitarristid Aldo Järve juhatusel

 

16. juulil kell 16.30 Vilsandi I Laulupeo rongkäik Tolli talu väravast Bioloogiajaama

17.00 Vilsandi I Laulupeo kontsert

Laulupeol esinevad: Pagana Segakoor, peadirigent Kalev Lindal; EÜE Väinamere segakoor, peadirigent Indrek Vijard; Tartu Rahvaülikooli segakoor, peadirigent Lauri Breede; Kihelkonna segakoor, dirigent Imbi Kolk; Puhkpilliorkester Saku, peadirigent Ants Reinhold.

 

21.00 Simman Kulpri rannas

Meeleolu loovad: Pagana pillimehed; Puhkpilliorkestri Saku; Väinamere EÜE band ja kitarristid Aldo Järve juhatusel

 

17. juulil kell 11.00 Tolli talu hoovil äratuskontsert „Kõik puhuvad!“, Puhkpilliorkester Saku, dirigent Ants Reinholdi juhatusel

 

29.10.2010 toimunud üldkoosolekul lepiti kokku, et saarerahvas ja pealtvaatajad toetavad kultuuriprogrammi korraldamist lunastades 10€ maksva pileti ( lastele tasuta). Piletid on saadaval alates 1.maist Margiti, Neeme ja tõenäoliselt ka paadimeeste käest.

6
Üritused / Talgud 30. aprillil
« : 18:50 06.04.11 »
Saarevanem ootab talgulisi 30.aprillil kell 10 vaatetorni all ja loodab, et juba kell 13 saavad kõik asuda koduste toimetuste kallale.

Puhastame mõne teeserva ja korrastame laulupeoks kavandatud platsi ümbruse. Kaasa võta sõbrad ja endale jõukohane tööriist.

Osalemisest palutakse teatada saarevanemale aadressil Neeme.Rand@ametikool.ee.

Kohtumiseni!

7
Maaleht kirjutab, et vahepeal vaibunud plaan, mille käigus OÜ Suviste Põllumajandussaadused (!) kavatseb Kõrusele hiiglasliku läbula rajada, on vaikselt jälle tuure kogumas. Arvestades, et juba praegu on keskmisel suveõhtul Kõrusel toimuv kõik kenasti kuulda, paneb see uudis kõrvad päris kõvasti liikuma.

Kes teemast täpsemalt teab? Asun uurima...

___________________________________________________________________
http://www.maaleht.ee/news/uudised/eestiuudised/kahe-tule-vahele-jaanud-kihelkonna-vald-ei-saanud-abi-ka-oiguskantslerilt.d?id=43386943Kahe tule vahele jäänud Kihelkonna vald ei saanud abi ka õiguskantslerilt


Osaliselt Natura alale plaanitava hiiglasliku arenduse küsimuses juriidilisse lõksu jäänud Kihelkonna vallavalitsus ei saanud sisulist abi ka õiguskantsler Indrek Tederilt.

 

“Õigusalane nõustamine, õigusabi andmine ja õigusliku hinnangu andmine mingitele asjaoludele väljaspool oma ametiülesandeid ei kuulu õiguskantsleri pädevusse,” teatas Indrek Tederi kantselei Kihelkonna vallavanemale Raimu Aardamile, kirjutab Saarte Hääl.

Aardam pöördus märtsi keskel Indrek Tederi poole Kõruse küla Joeli, Uue-Silje, Sinilille ja Lagle kinnistu detailplaneeringu küsimuses. Nimelt on Kihelkonna vald jäänud AS-i Pöyry Entec poolt juba 2008. aastal koostatud planeeringu osas kahe tule vahele, sest arendajat esindav juriidiline raskekahurivägi Glikman & Partnerite näol väidab vallale ühte, kõik riigiametnikud aga risti vastupidist.

Vald eeldab planeeringu teostumisel osaliselt Natura alale jäävatel kinnistutel olulist keskkonnamõju — plaanitakse ju sinna täismõõtmetes golfiväljakut, tenniseväljakuid koos juurdekuuluvate hoonetega ja koguni 8-korruselist spaahotelli. Seepärast algatas vald planeeringuga seoses keskkonnamõju strateegilise hindamise, kuid arendaja esitas planeeringu vallavolikogule vastuvõtmiseks ilma KSH aruandeta.

See asjaolu on tekitanud planeeringu menetlemisel tõsise tõrke, sest Raimu Aardami sõnul on nii maavalitsus, keskkonnaamet, siseministeerium kui ka SA Keskkonnaõiguse Keskus öelnud, et ilma aruandeta ei saa volikogu planeeringut vastu võtta. Sama on kinnitanud Saarte Häälele eelmine keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, kes avaldas, et aruanne ei oleks arendajale soodne ja seepärast soovitaksegi sellest mööda minna.

Projekti veab eraisikuna pankrotistunud Üllar Õun ettevõttega Suviste Põllumajandussaadused ning vallaga vägikaika vedamiseks on palgatud AB Glikman & Partnerid. Advokaadibüroo juriidilises hinnangus öeldakse, et KSH aruannet ei pea esitama enne detailplaneeringu vastuvõtmist ja et Kihelkonna volikogu viivitus detailplaneeringu vastuvõtmisel on õigusvastane.

“Kuna seadus ei näe ette kohustust, et KSH aruanne tuleb esitada vallale planeeringu vastuvõtmise ajaks, siis puudub vallal ka õigus seostada planeeringu [vastu]võtmist KSH aruande olemasolu ja esitamisega,” väidab vandeadvokaat Leon Glikman.

Ta mainib oma 10-leheküljelises kirjas ära ka selle, et projekti edasine n-ö pidurdamine võib vallale maksma minna miljoneid kroone, kui arendaja otsustab esitada kahjunõuded. Glikman soovitab, et kui volikogu peab KSH aruannet vajalikuks, peab ta selle ise tellima.

SA Keskkonnaõiguse Keskus jurist Elina Saunanen viitas aga, et “Kihelkonna vald ei või kujunenud olukorras detailplaneeringut vastu võtta, kuna puudub heakskiidetud KSH aruanne ja keskkonnaameti kooskõlastus planeeringule”.

8
Üritused / Ajaloomatk 17. juulil
« : 11:13 05.07.10 »
Head vilsandlased,

Et saare ajaloost miski vajalik kaotsi ei läheks ja ära ei ununeks, toimub 17. juulil Vahemere Koidu ja Kolumaa Viktori eestvõtmisel väike matk, mille käigus käiakse läbi vanad huvitavamad talu- ja muidu kohad ja saare legendidega seotud paigad (täpne trajektoor on alles väljatöötamisel). Kokkusaamine 17. juulil kell 10 hommikul Tolli talu juures, kuivõrd see asub sobival kombel keset saart ning on pealegi sümboolse tähendusega kui esimene asustatud punkt saarel. Sealt edasi liigutakse käepäraste sõiduvahenditega.

Oma moonakoti võib igaüks kaasa võtta, matkajärgset jalapuhkamise ja pikniku võimalust oma hoovis on pakkunud Kusti turismitalu.

Matka käigus loodame GPS-iga kõik metsa kasvanud huvipunktid ära tähistada ning ehk diktofoniga ka huvitavamaid mälestusi salvestada. Need saaks siis hiljem huviliste jaoks võrku üles riputada. Seega: mida rohkem mälestusi ja nende kandjaid, seda parem!

Rohket osavõttu oodates
Tiina

9
Üritused / Emadepäeva matk 9. mail
« : 13:27 06.05.10 »
Teade looduskaitsest:

10
Üritused / Kallistavad puud
« : 13:21 06.05.10 »
Vilsandi Rahvuspargi Loona teabepunktis saab vaadata  23 aprillist 26 maini Alo Põldmäe fotonäitust

                                    „Kallistavad puud“

Tuntud helilooja, muusikapedagoog ja – propageerija näeb puude maailmas seoseid inimeste maailmaga. Sarnasus väljendub ka kallistavate puude kaudu. Alo Põldmäe on öelnud:“ Kõik elusolendid vajavad kallistusi. Puud on kallistuste suhtes sama tundlikud kui inimesedki.
Kõige kallistamislembesemad tunduvad olema tammed. Ka inimesed tahavad neid kallistada ja neist jõudu otsida. Graatsiat ja hoogu leiab nii kaskede, haabade, pärnade kui erinevat liiki puude kallistustes. Puude kallistusi on mitmesuguseid - arglikke, kirglikke, ohtlikke, sõbralikke, põgusaid või omakasupüüdlikke…
Sageli sõltub asjade ja nähtuste nägemine ja mõistminegi häälestatusest. Nii peab kallistavate puudegi leidmiseks end „ümber häälestama“. Nii juhtus igatahes minuga…“

Näitus avati Loona teabepunktis  metsanädala puhul.
Loona teabepunkt on avatud tööpäevadel kella 9-17.11
Üldine arutelu / Metslambad
« : 13:22 12.04.10 »
Kadri edastas järgmise kirja:


From: Imbi Jäetma
To: kaja.lotman@keskkonnaamet.ee ; raimu@kihelkonna.neti.ee ; tormisle@hot.ee ; loona@tt.ee ; krista.kallavus@keskkonnaamet.ee
Sent: Friday, April 09, 2010 11:02 AM
Subject: Pöördumine: Vilsandi metsistunud lambad

09.04.2010
Lahemaal

Eesti Maalamba Säilitus ja Aretusseltsi (EMSAS)  pöördumine.
Kihelkonna vallavalitsus, Vilsandi Rahvuspark, Keskkonnaamet, Vilsandi saare elanikud

Lugupeetud Vilsandi lammaste probleemi lahendajad,


Aitamaks kaasa Vilsandil probleemiks kujunenud lammaste elupäästva lahenduse leidmisele, vestlesin  8.04.2010 hr Tormis Lepikuga ja  pr Kadri Kullaperega, kes saarel tekkinud olukorda kirjeldasid.  Pr Kadri Kullapere saadetud  fotodel  (pildistatud eelmisel sügisel?)  on väga selgete eesti maalamba tunnustega loomad ning tuginedes informatsioonile, et loomad põlvnevad juba nõukogude ajal Vilsandil olnud lammastest, julgeme suure tõenäosusega oletada, et tegemist on Eesti Maalammastega, kes kuuluvad Põhja Euroopa lühisabalammaste perekonda. Eesti Maalammaste populatsiooni suuruseks hinnatakse hetkel umbes 500 isendit, seega on kõnealuste Vilsandi loomade hävimine ükskõik mis asjaoludel, vastuolus muuhulgas ka geneetilise mitmekesisuse printsiipidega Euroopas ja  maailmas (Convention of Biological Diversity 1992).  Enne lõpliku otsuse langetamist tuleks loomi kindlasti uurida.

EMSAS pakub välja järgmised võimalikud lahendused:

1) juhul, kui on võimalik leida lammastele omanik Vilsandil, pakume abi liini elujõulisuse säilitamiseks geneetiliselt tõestatud maalamba jäära karja toomisel. Samas oleks hea, kui Vilsandi populatsiooni mõned isendid toodaks mandril asuvasse maalamba säilitustallu. Eesmärgiga Vilsandi liini hävimise riskide hajutamine.
2) Juhul, kui Vilsandi populatsioonile kohalikku omanikku ei leita, soovib EMSAS valida välja elujõulised loomad ning säilitada liin Maalamba säilitustalus mandril.  Üks säilituse eesmärkidest on kõnealuste loomade või nende järglaste Vilsandile tagastamine juhul, kui leidub maalamba säilitusest huvitatud isik(ud) kohapeal.

Loodame, et püssidega probleemi lahendamine on ja jääb vaid meedia mõttelennuks!

Oleme nõu ja jõuga teiega,
EMSAS-i nimel lugupidamisega
Imbi Jäetma
imbi@lahemaalammas.ee
372 5240428                

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vähemalt mina isiklikult loodan siiralt, et seekord jäävad püssid koju!
Äkki on siin foorumis keegi, kes metslammaste kohta midagi arvata soovib? Võib-olla tahaks isegi lambakasvatajaks hakata? Või vähemalt kostaks lammaste eest sõnakese? Enne, kui see kõige lihtsam lahendus leitakse ehk lambad lihaks tehakse?

12
Üritused / Muinastulede öö
« : 13:44 23.08.09 »
29. augustil süüdatakse Läänemere äärsetes riikides nn. muinastuled.

Täpsemalt saab lugeda nt http://www.rannarahvakoda.ee/

Vilsandi lõke toimub tänavu Väike-Vilsandil, kas Orjassaare tipus või Vanasadamas.

Laupäeva päeval u kell 13 kokkusaamine Vahemerel, tuulenuusutamine ja lõkkekoha väljavaatamine.
Metsast ja mere ääres otsitakse mõned palgid ja kastilauad, lõkkekoht tõmmatakse trimmeriga vähe kobedamaks. Kõik abikäed teretulnud!

Õhtul kokkusaamine kell 20.30. Kaasa söök ja jook. Kui ilm lubab, siis on kohal grillimisvann.
Kes ratastel tuleb, võiks kaasa võtta ka mõne kännu või noti lõkke jaoks. Ning jällegi, kõik on oodatud!

13
Paadigraafiku leiab http://www.kihelkonna.ee/upload/editor/files/Vilsandi_liini_graafik.pdf

OÜ Vilsandi Liin

Väikelaeva sõidugraafik Papissaare -Vilsandi-Papissaare liinil

REGULAARREISID 01.-31. maini ja 01. septembrist navigatsiooni lõpuni
Väljumine Papissaarest
kell 10.00 T, R
kell 17.00 T, R, P
Väljumine Vilsandist
kell 11.00 T, R
kell 18.00 T, R, P

REGULAARREISID 01. juunist - 31. augustini 2009
Väljumine Papissaarest
kell 10.00 E, T, R
kell 19.00 T, R
Väljumine Vilsandilt
kell 07.00 T
kell 09.00 R
kell 16.00 T, R
kell 18.00 P

Broneerimise kord
1. Eelnev broneerimine on vajalik kõikidele reisidele.
2. Broneeringuta reisijad teenindatakse ainult juhul, kui laeval on vabu kohti.
3. Lisareisid toimuvad graafikuväliselt kommertsreisidena tellimuste alusel.
4. Kommertsreisi hinnad kokkuleppel.

PILETIHINNAD REGULAARREISIDEL
Reisija pilet 50 krooni.
Õpilane, elanike registris olev Vilsandi saare elanik, jalgratas ja pagas 30 krooni pilet.
Lastele alla 7 aasta on ülesõit tasuta.
Õpilase pilet kehtib vanuses 7-14 aastat.
Puudega lastel ja sügava puudega 16 aastastel ja vanematel isikutel on ülesõit tasuta.

Broneerimine ja kommertsreiside tellimine
telefonil 520 2656LISAKS VÕIB PAADIREISE TELLIDA TELEFONIDEL
5155100
56671555

14
Üritused / Manijale külla
« : 16:01 24.07.09 »
Kadri Kullapere edastab:

Eelmisel aastal võõrustasime Vilsandil manijalasi. Sel aastal kutsuvad nad
lahkesti meie delegatsiooni vastukülaskäigule. Mark Soosaar helistas ja
pakkus esimese ajana välja 1. augusti kui neil Manija Päev ja plaanitud
pidu pillimeestega. Kutse on jõus ka edaspidi, kui pakutud aeg ei sobi -
st. esimesel võimalusel. Millised on vastukajad? Kenale kutsele oleks vaja
vastust.

15
NB! Kava täieneb pidevalt!

IX  ÜLEMAAILMSED VILSANDLASTE  PÄEVAD 16.–19. JUULINI 2009

Neljapäev – 16. juuli

Paadid väljuvad Papisaarest kell 13.00,  17.00,  19.00
Registreerumine paatidele telefonidel: 5155100, 56671555, 5202656
Registreerimine Vilsandi Bioloogiajaamas kell 19–21

Reede – 17. juuli

10.00                 Päevade avamine:  lipu heiskamine, sõnavõtud, tervitused
                         Ühispildistamine

11.00–13.00       Seminar
                         Ettekanded: Kihelkonna vallavanem
                                           Vilsandi saarevaht
                                           Vilsandi saarevanem
                                           Keskkonnaamet
Saaremaa Ökoküla
                                          

13.00-14.00 Kui saare rahvas nüüdsel aal kord istub maha sööma…
                     Ühissöömiseks kaasa võtta oma lina ja korv salati, sobiva
                     joogi ja söögiriistadega- lambapraad  Saaremaa Ökoküla
                     poolt www.sheep.ee  vajalik teatada tel. 5104844 (Koit Kull)
                         osavõtjate arv, et teaks ettevalmistusi teha.

                         15.00-17.00 Vilsandi saare arengukava visioonid bioloogiajaamas
                     (Korraldavad Neeme Rand, Jaan Tätte, Arvo Kullapere)
                     Vilsandi-teemalised näitused
                    
                      Kunter Tätte fotoesitlus


17.00–19.00       Uute kodude külastamine, Kaheveski tuulikute ehitamisest ülevaate andmine
                        
Laupäev – 18. juuli

10.00–13.00       Matk tuletorni juurde ja kontsert 200-aastaseks saava tuletorni jalamil
                         Esinevad koorid: Eesti Rahvusraamatukogu Naiskoor - dirigeerivad Viktor Jagomägi, Anneli Surva
                                                 Saaremaa Ühendatud Meeskoor (SÜM) - dirigeerivad: Mari Ausmees, Tiit Köster
                                          Vahepalu tuletorni ajaloost  
                                          Vilsandi kogukonna
                                          Saaremaa Merekultuuri Seltsi
                                          Veeteede Ameti
                                          Tuletornide Sõprade Seltsi esindajailt                                  
                                          (Korraldavad Arvo ja Kadri Kullapere)

                        Suveniiride ja raamatute ( kirjastus Faatum) müük

14.00                 Päästeõppus

20.00– ...           Teatrietendus “Maarahva lunastamine”
                         (Korraldavad: Koit Randus, Jaan ja Mailiis Teär)
                         Pilet 50 krooni.

Pühapäev 19. juuli

11.00–13.00       Jumalateenistus Kihelkonna Mihkli kirikus.
                         Lahkunud vilsandalaste meenutamine
                         Kalmistu külastamine

17.00                 IX Vilsandi päevade lõpetamine ja lipu langetamine bioloogiajaama õuel.

Leheküljed: [1] 2