Hiljutised postitused

Leheküljed: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Meediakajastused / Tuletornid jäävad turistidele suletuks 15-09-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 10:00 15.09.11 »
Aare Laine "Saarte Hääl" 15-09-2011
http://www.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=41&artid=27576

Veeteede ametile kuuluvad Saaremaa tuletornid on niivõrd kehvas seisus, et nende avamine turismi jaoks ei tule ilma korraliku remondita kõne alla.

Kaks aastat tagasi tegi Saaremaa muinsuskaitse selts veeteede ametile taotluse Sääre tuletorni avamiseks turistidele, tänavu esitas samasuguse taotluse Kihelkonna vallavalitsus Vilsandi tuletorni kasutusele võtmiseks.
Veeteede ameti Saaremaa osakonna juhataja Jüri Kuuse sõnul on Torgu vallavalitsus juba aastate eest pöördunud selguse saamiseks Tallinna tehnikaülikooli teadlaste poole.

"Ilma treppe ja trepimademeid tugevdamata ei tule torni külastamine kõne allagi. Kui torni hakatakse massiliselt külastama, tekib vibratsioon. Nii võivad kergesti õnnetused juhtuda ja torn ise saab kannatada. Sääre tornis on käsipuu vaevalt meetri kõrgusel. Treppidel komistades võib inimene tahtmatult sooritada mitmekümnemeetrise vabalennu, mis reeglina lõpeb surmaga," maalis Jüri Kuusk sünge pildi.

Vilsandi tuletorni osa trepiastmeid ja mademeid on aga täielikult läbi mädanenud. "Kõik tahaksid kohe hakata bisnist tegema. Mitte keegi ei taha midagi selle nimel teha, et ise sinna turvalisuse tagamiseks investeerida. Sellest aga peaksime alustama. Me ei saa kogu aeg tulekahju kustutada. Tornide avamisel peame me tulekahju ennetama. Selleks on vaja raha ja head tahet ka nende poolt, kes tahavad neid turismiatraktsioonidena avada," toonitas Jüri Kuusk.

Kihelkonna vallavanema Raimu Aardami hinnangul võib koostööst lähiaastatel kindlasti asja saada. "Küsimus on selles, mida koostöö endas kätkeb. Üks on selge, torni korrastamiseks läheb üsna palju raha. Selle saamiseks on vaja kirjutada projekte. See jääb ilmselt meie ülesandeks. Oleme huvitatud sellest, et Vilsandile tekiks juurde üks turismiobjekt, kuhu külalised siseneda saaksid," teavitas Aardam.

Optimistina loodab Aardam oma sõnul, et paari aasta pärast saab enam kui 200-aastase unikaalse tuletorni huvilistele avada. Ka veeteede ameti hüdrograafia- ja navigatsioonimärgistuse teenistuse juhataja Taivo Kivimäe kinnitas, et VTA on valmis tegema koostööd analoogselt Kõrgessaare vallavalitsusega (Hiiumaa) tehtavale koostööle tuletornide avamisel külastajatele.
22
Meediakajastused / Re: Vilsandi tuletorni seisukord tekitab vallavalitsusele muret 23-08-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja surra 21:17 14.09.11 »
Sisuliselt ei vastanud siis Taivo Kivimäe midagi küsimusele "kuna tuletorni saab kasutada tavainimene"...
23
Üldine arutelu / Meretaseme kaart
« Viimane postitus postitatud kasutaja surra 20:52 13.09.11 »
http://on-line.msi.ttu.ee/kaart.php - mida teha, et Vilsandi saaks sellele kaardile?
24
Meediakajastused / Vilsandi tuletorni seisukord tekitab vallavalitsusele muret 23-08-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 11:47 05.09.11 »
Alver Kivi "Meie Maa" 23-08-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=43981

Kihelkonna vald soovis veeteede ametilt selgitusi Vilsandi tuletorni hetkeolukorra ja võimaliku tuleviku kohta.

Juuli keskel toimusid X ülemaailmsed vilsandlaste päevad, kus arutleti ka tuletorni saatuse teemadel. Oluliseks küsimuseks kerkis, kas kunagi saab Vilsandi külastaja tuletorni ronida, et näha sealt ümbritsevat vaadet.

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam märgib veeteede ametile saadetud kirjas, et arengud ehitustöödel ja eriti tuletorni linnaku osas on olnud märgatavad, kuid küsimusi tekitab kõige olulisem ehk tuletorni saatus. "Meile teada olevalt on tuletornis osa puitkonstruktsioone mädanenud ja vajalikud on ka välised korrastustööd," kirjutas vallavanem.

Veeteede ameti hüdrograafia ja navigatsioonimärgistuse teenistuse juhataja,
peadirektori asetäitja kohusetäitja peadirektori ülesannetes Taivo Kivimäe vastas pöördumisele, et uuringutes antud hinnangud kinnitavad Vilsandi tuletorni tehnilise üldolukorra rahuldavaks.

Säilinud on kõik põhilised algsed konstruktsioonid, mis väärivad säilitamist ja restaureerimist, samuti puitvahelaed, kus väljavahetamist vajavad üksikud kahjustatud põrandalauad ja trepipõsed.

"Vilsandi tuletorni rekonstrueerimiseks ja restaureerimiseks on olemas enamik vajalikest projektdokumentatsioonidest, mis tuleks uuesti kooskõlastada ametiasutustes, lähtudes riigieelarvelistest võimalustest või muudest võimalikest rahalistest vahenditest, mida saaks kasutada püsimärkide remontimisel ja korrashoiul," märkis Kivimäe.

Kivimäe sõnul saab Vilsandi tuletorni seni kasutada ainult meresõidu ohutuse tagamise eesmärkidel.
25
Meediakajastused / Felslandi Ajamaja jõudis sarikapeoni 11-08-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 21:31 11.08.11 »
Heli Salong "Meie Maa" 11-08-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=43820

Felslandi Ajamaja jõudis sarikapeoni
Vilsandi tuletorni juurde kuuluv majakavahihoone ehk Felslandi Ajamaja pidas väikest sarikapidu. Tegemist on ajaloolise hoone ökoloogilise ja ökonoomilise taastamisega, mis on suure tõenäosusega unikaalne nii Eestis kui kogu Euroopa Liidus.
 
"Eesmärk on tõestada, et me saame hoonet energiatõhusaks muutes säilitada kõik selle muinsusväärtuslikud detailid ja väljanägemise," on öelnud projekti eestvedaja Monika Salu.

"Olen aastast 2008 tegelenud energiatõhusa ehituse teemadega ning tekkis mõte, et on vaja ka käegakatsutavat ja kõigile nähtavat näidist. Näidise valimisel pidasin oluliseks, et see oleks huvipakkuv mitte ainult energiatõhususe aspektist, vaid ka muidu huvitav ehitis.

Ühesõnaga, otsisin ajaloolise väärtusega põnevat hoonet, mida energiatõhusana uuele elule äratada. Nagu otsivate vaimudega tihti juhtub, tuli ka seekord mängu juhus. Vilsandi tuletorni teenijate elamu-vahimaja otsis peremeest ja mina otsisin maja. Nii me kokku saimegi," täpsustas Salu.

Salu sõnul seovad teda Vilsandiga just Ajamaja ja muidugi armastus mere vastu.
Ühel väikesaarel ehitamine pole aga mitte kõige lihtsam ettevõtmine, kuid Salu sõnul on siiani kulgenud kõik enam-vähem plaanipäraselt.
"Mõningaid probleeme on loomulikult olnud ja seda eelkõige ehitustööde alguses, kuid asjade käigu ja edenemisega võib rahul olla," kinnitas Salu.

Taastamistingimused on karmid
"Sellisele majale uue elu sissepuhumisel on kõik keeruline, aga seda teadsin ja arvestasin algusest peale. Tegu on ju kõige ekstreemsemate tingimustega. Ühelt poolt muinsuskaitsealune hoone, looduskaitseala, kivisid ja madalikke täis mere sees asuv väikesaar, teisalt tahe säilitada kõik vana ja samas luua kõige kaasaegsem energiatõhus hoone," loetles Salu.
Salul on hea meel, et toetajaid on rohkesti. "Võib vahest väita, et mitmete kohalike ettevõtjate jaoks on tekkinud uus äri, näiteks Ökoküla heinaladu oli kuni heinateoni kasutusel materjalide vahelaona, senine lambaveotraktor on oma põhitööst vabal ajal ehitusmaterjali transportimise vahend jne. Saarevahi, saarevanema, kohalike turismiettevõtjate ja majaomanike heatahtlike nõuannete, hea tahte ja abita oleks tegevus sellel imelisel saarel väga palju raskem," kiitis Salu koostööd.

Renoveerimistööd lähevad Inotex Grupile maksma ligi 600 000 eurot. Sellest 242 000 eurot tuleb PRIAlt.
"Tänu PRIA toetusele on üldse kogu projekti elluviimine võimalik. Inotex Grupp avab maja pärast valmimist kõigile soovijatele. Majas tutvustatakse hoone energiatõhusaks renoveerimise võtteid, materjale ja lahendusi: seinaküte, termokatkestusega aknaraamid, soojustus, maaküte, alternatiivenergiad, soojatagastusega ventilatsioon jne. Lisaks on hoone kasutusel loomemajana ja pakub suusaturistidele puhkepeatust sauna ning sooja supiga. Samas avatakse käsitöökoda.

PRIA toetuse, praeguse meeskonna, partnerite ning saarerahva hea koostöö tõttu on küll põhjust loota, et kõik laabub plaanipäraselt," rõõmustas Salu.
Maja avamine peaks kätte jõudma 2012 mihklipäeval.
26
Üritused / 27. Augustil kell 18:30 Ansambel Valleraa Vilsandi uuel laululaval
« Viimane postitus postitatud kasutaja Marko 10:29 11.08.11 »
Tere!

Kutsun Sind oma 30. a sünnipäevapeole 27. Augustil kell 18:30 Vilsandi uue laululava juurde. Peo tõmbab käima ansambel Valleraa.
Õhtul süütame siis koos ka Muinastulede lõkke. Saab veidi nosimist ja keelekastet ka.

Peatse kohtumiseni!

Marko Kullapere
Tel: 566 71 555
marko@islander.ee

27
Meediakajastused / Vilsandi paadi ehitab Alunaut 02-08-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 15:59 10.08.11 »
"Meie Maa" 02-08-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=43692

Kihelkonna vallavalitsuse korraldatud riigihankele Vilsandi saarega ühenduse pidamiseks 11-kohalise mootorpaadi ostmiseks laekus tähtajaks ainsana pakkumine laevaehitsettevõttelt Alunaut.

Kuna pakkumine vastas hankes esitatud nõuetele võttis vallavalitsus selle ka vastu. "Me arvame praegu nii, et see paat võiks vette jõuda maikuu alguseks tuleval aastal," ütles Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam BNS-ile.
Alunauti juht Mark Muru ütles Meie Maale, et Vilsandi paat tähendab talveks tehasele täiendavat tööd, aga on siiski vaid üks projektike teiste seas.

Muru oli ka üllatunud, et hankel rohkem pakkujaid ei olnud. "Eestis polegi kellelgi midagi sobilikku müüa, küll aga Soomes ja minu teada olid soomlased hankest teadlikud," sõnas ta.

Ostetav mootorpaat peab olema uus ning projekteeritud ja ehitatud ühenduspaadiks saarestiku meres ja ka rannalähedaseks avaveesõiduks.
Mootorpaat peab olema kasutatav ka liikumispuuetega inimestele, seega peab olema tagatud, et paat oleks sõidu ja seisu ajal ning raskuste ümberlaadimisel võimalikult stabiilne. Paat peab olema varustatud elektrilise ajamiga vöörirambiga, tagamaks vaevatu liikumine nii käimisraskustega inimestele kui ratastoolis viibijatele.

Paadis on standardvarustusega üksteist istekohta reisijatele ja üks juhile. Nii juht kui reisijad peavad olema kaitstud vajadusel pritsmete ja vihma eest. Paat peab olema varustatud kõige vajalikuga, et paadi kasutamine oleks mugav ja ohutu nii valgel kui pimedal ajal kogu navigatsiooni vältel.

Paadi hooldusvajadus peab olema minimaalne, kere konstruktsioon peab tagama riketeta kasutamise. Paat peab olema isetühjenev, kere peab varustatud olema kolme veekindla sektsiooniga, milles on pilsipumbad. Aluse eeldatav maksumus ilma käibemaksuta on 135 000 eurot.
28
Meediakajastused / Re: Monika Salu firma rajab Vilsandile tuletorni vahimaja 16-03-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 09:21 27.07.11 »
Ulvar Käärt "Eesti Päevaleht" 27-07-2011
http://www.epl.ee/artikkel/601317

Vilsandi saare ajalooline majakavahihoone ärkab uuele elule
Algupärase hoone järgi restaureeritavast majast tehakse energiasäästlikkuse musternäidist.


Vilsandi tuletorni teenijate elamu enne renoveerimisto?o?de algust Foto: Inotex Grupp

Vilsandi rahvuspargis asuv Eesti läänepoolseima tuletornikompleksi pea pooleteise sajandi vanune teenijate elamu on viimaste aastakümnete jooksul armetult lagunenud. Põhjalike renoveerimistööde käigus peaks see ajalooline hoone juba järgmiseks sügiseks omamoodi energiaimena täiesti uue hingamise saama.

Ajaloolise hoone põhjaliku uuenduskuuri käsile võtnud ettevõtte Inotex Grupp OÜ eestvedaja Monika Salu rääkis, et esimesena Eestis on eesmärgiks seatud vanast puumajast energiatõhusa hoone ehitamine. "Eesmärk on tõestada, et me saame hoonet energiatõhusaks muutes säilitada kõik selle muinsusväärtuslikud detailid ja väljanägemise," osutas Salu.
29
Meediakajastused / Re: Vilsandil peeti suure lustiga saare esimene laulupidu 17-07-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 08:57 25.07.11 »
Margus Muld 24-07-2011
http://uudised.err.ee/index.php?06231941

Vilsandlased kogunesid ülemaailmsele kokkutulekule

Enam kui  pool sajandit tagasi põgeneti ka Vilsandilt piiri taha ja talud jäid tühjaks, nüüd  on aga saare endistest 32 talust taas korda tehtud 27, kas siis endiste omanike järeltulijate või hoopis uusasukate poolt.

Eelmise aasta lõpu seisuga elas rahvastikuregistri andmetel Vilsandil 25 inimest, enamus neist muidugi küll ainult 3-4 kuud aastas. Aga enne sõda elas saarel alaliselt 170 nimest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vilsandi praegune saarevaht Margit Tätte, kes ka talved saarel veedab, ütleb, et saarele tuleks püsiasukaid ehk rohkemgi. Ja  põhiline takistus ei olevatki töö, sest seda saab paljude ametite puhul ka arvutis teha. Hoopiski väikesed lapsed takistavad tulemast, kuna neid ei saa Vilsandil koolitada.

Aga praegu peavad vilsandlased kümnendat ülemaailmset kokkutulekut.

http://wms02.mmm.elion.ee/uudised/2011-07-24_AK_vilsandi.wmv
30
Meediakajastused / Re: Vilsandil peeti suure lustiga saare esimene laulupidu 17-07-2011
« Viimane postitus postitatud kasutaja Mart 08:41 25.07.11 »
Eve Kallas 25-07-2011
http://saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=41&artid=26693

Vilsandlaste päevad said juubeli väärilised

Kui läinud pühapäeval X ülemaailmsete vilsandlaste päevade lipp Tolli talu õuel mastist alla tõmmati, olid pillimeestel pasunad sülge täis ja suud kuivad. Suurejoonelisi pidustusi nautisid täiel rinnal nii muusikud, kohalikud elanikud kui ka saare külalised, keda nelja päeva jooksul saarel ühtekokku ligi nelisada võis olla.

"Selle metsa taga ei ole mets, on meri, mu oma väike kodulaht. Kuidas elate, mu kallid, pikad haisvad adruvallid, ämblikute võrgusallid, kuidas elate, mu kallid, pikad haisvad adruvallid, kiviaia jupid hallid…" – niimoodi laulis videotervituses laulupeolistele ümber imelise ilma seilav, hetkel Fidži kandis viibiv saarevaht Jaan Tätte, justkui küsides saarele kokku tulnud inimestelt kodukoha uudiseid.

Ehk kandis tuul talle teateid selle kohta, kuidas juba kümnendat korda toimuvate vilsandlaste päevade tähtsündmuseks kujunes laupäevaõhtune laulupidu, millele eelnes laulu, pillipuhumise, valjude huilete ning sekka mõne tantsusammu saatel Tolli talust bioloogiajaama õue vonklev kirev rongkäik. "Elagu Vilsandi!", "Elagu lauljad!", "Elagu ilus ilm!", "Elagu…!", "Elagu …!"

Kui pealtvaatajad näisid Eesti koorimuusika paremikku kuuluvat loomingut täis pikitud kontserdiga ülirahule jäävat, siis sedasama kinnitasid kõik osalenud kooridki.
 
Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Leheküljed: 1 2 [3] 4 5 ... 10