Autor Teema: Papissaare sadam otsib uut peremeest 06-01-2011  (Loetud 3588 korda)

Mart

  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 70
    • Vaata profiili
Ene Kallas "Meie Maa" 06-01-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=40365

Kihelkonna vallas asuv Papissaare sadam, mis teatavasti ühendab Vilsandit ja "suurt saart", on müügis 223 690 euro eest.

Müügi põhjus on sama, mis paar aastat tagasi, mil Papissaare sadama omanikud otsustasid merevärava müüa Saarte Liinidele (sadamaid haldav riigiettevõte – toim). "See on müügis, sest osanikud otsustasid üldkoosolekul sadama maha müüa," lausus osanike eestkõneleja Jaan Köster, lisades, et osanike näol on tegu vanade pensionäridega, keda töö enam ei huvita. "Nad tahavad raha saada," rääkis ta peamisest motiivist.

Köstri sõnul pole dividende viimastel aastatel makstud, sest kasumit pole.
Varem on Papissaare sadamat pakutud Saarte Liinidele, aga nemad polnud huvitatud, kõneles Köster. Tollal oli hind palju suurem – 6 miljonit Eesti krooni –, praegu on 3,5 miljonit (223 690 eurot). Müügis on ligi kaks hektarit maad ehk kogu sadama kompleks, sild ja hooned, täpsustas Köster.

Saarte Liinide juhatuse esimees Ants Tammleht oskas öelda, et toona olid läbirääkimised jäänud jutuajamise tasandile. "Rohkem ei ole ma asjaga kursis," sõnas ta, aga kõneles, et toona oli mõte tõesti olnud selles, et teha laevaliikluse jaoks korda nii Vilsandi kui Papissaare sadam.

12. mai 2009 Eesti Päevalehe andmetel on Tammleht aga rääkinud nii: "Ministeeriumi seisukoht on, et kõiki väikesaari teenindavad sadamad peaksid olema Saarte Liinide käes, et meie need siis korda teeksime. Papissaarega on praegu aga probleem, sest omanikud tahavad selle eest seitse-kaheksa miljonit krooni,” selgitas Tammleht.

Samuti ütles ta, et kui sadam niisama antaks, oleks küll variant. Tammlehe hinnangul vajaks sadam 10–15 miljoni kroonist lisainvesteeringut, et see korda teha.

Seda, et sadam on nüüd müügis, sai Tammleht teada Meie Maa vahendusel ja nii ei osanud ta üleeile asjalugu suurt kommenteerida. "Ei ole kursis," lisas ta lõpetuseks.

Mart

  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 70
    • Vaata profiili
Re: Papissaare sadam otsib uut peremeest 06-01-2011
« Vastus #1 : 09:49 31.05.11 »
Oliver Rand "Meie Maa" 31-05-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=42735

Kihelkonna vald soovitas ministeeriumile sadamaostu

Vilsandiga paremaks ühenduse pidamiseks soovitas Kihelkonna vallavalitsus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ära osta Papissaare sadam, kuid esialgu ministeeriumil selleks raha pole.

"Valla soov on, et Papissaare sadam eraomanikult ära ostetaks ja antaks tulevikus hallata Saarte Liinidele, kes on sadamate kordategemisega kenasti hakkama saanud," lausus Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam. "Praegu on sadam kehvas seisus ja kunagi ei või teada, mis eraomanik otsustab sadamaga edasi teha. Ühel päeval võib seal eratee silt ees olla ja siis ei saa laev sealt enam Vilsandile välja sõita. Sadam on praegu müügis ja riigil oleks paslik võimalust kasutada."

Lisaks halvendab sadama halb olukord Vilsandi saarega ühenduse pidamist, kuna vanematel inimestel ja puudega reisijatel on väga raske liinilaevale saada.

"Kindlasti on sadama seisukord pärssinud ühendust Vilsandiga, sest inimeste laevale ja sealt maha tulek on ebamugav. Tuleb ronida redelit pidi üle kai ääre ning vanematele ja puudega inimestele võib see üle jõu käia. Ka sadama enda ja akvatooriumi seisukord vajaks parandamist," rääkis Raimu Aardam.
Papissaare sadam kuulub praegu Papissaare OÜ-le, millel on paarkümmend osanikku. “Sadam on müügis vanas rahas 2,9 miljoni krooniga ja mõned huvilised on olnud, kuid kaubaks pole seni läinud,” lausus Papissaare OÜ juhatuse liige Jaan Köster. "Loogiline oleks, kui riik sadama ära ostaks ja annaks Saarte Liinidele käsutada, sest nendel on oskusteave olemas, kuidas sadamaid korda teha ja majandada."

Jaan Kösteri sõnul on sadama osanike seas palju vanu inimesi, keda huvitabki ainult osaluse müümine. "Ning kui juhtub, et sadama ostab ära mõni rikkur, võib ta tõesti panna sadama külastajatele kinni ja siis ei saa sealt enam Vilsandiga ühendust pidada. Siis on väikesaartega ühendust tagama pidav riik väga halvas olukorras," sõnas Köster.

Praegu võimaldab Papissaare OÜ sadama tasuta kasutamist, puudub kaimaks ja omanikud ei takista kuidagi paatide seismist sadamas.
Kihelkonna vallavanema Raimu Aardami sõnul vastas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium valla soovitusele sadam ära osta esialgu eitavalt, kuna raha selleks pole.

"Aga oleme vähemalt märku andnud ja loodame, et tulevikus jõuame ka lahenduseni," ütles Aardam.