Autor Teema: Monika Salu firma rajab Vilsandile tuletorni vahimaja 16-03-2011  (Loetud 4774 korda)

Mart

 • foorumi haldaja
 • vilsandlane
 • Postitusi: 70
  • Vaata profiili
Oliver Rand "Meie Maa" 16-03-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=41465

Kunagi Tallinna abilinnapea olnud ja Eesti Lotot ohjanud Monika Salu juhitud Inotex Grupp sai PRIA-lt toetuse Vilsandi tuletorni elamu-vahimaja renoveerimiseks.

"Tegu on väga huvitava objektiga, sest säilitame kogu hoone muinsuskaitselise osa ja kuna objekt asub looduskaitsealal, siis renoveerime hoone võimalikult looduslähedaselt," lausus OÜ Inotex Grupp juhataja Monika Salu Meie Maale.

Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) eraldas OÜ-le Inotex Grupp Vilsandi tuletorni elamu-vahimaja ehitamiseks 241 677 eurot.

"Objekt tundus meile väga huvitav ette võtta ja seetõttu Saare maakonda tegutsema sattusimegi," selgitas Monika Salu. "Hoone uuendatakse kõige kõrgema energiatõhususe standardi järgi ehk saab olema väga ökonoomne. Tegu oleks omamoodi näidisobjektiga."

Monika Salu sõnul on projekt koostatud ja selle järgi valmib tuletorni elamu-vahimaja hiljemalt järgmise aasta 30. septembriks. "Alustame esimesel võimalusel," kinnitas Salu.

Monika Salu oli aastail 1996–1999 Pirita linnaosa vanem, aastal 1999 Tallinna abilinnapea ning seejärel aastani 2003 AS Eesti Loto juhatuse esimees. Viimases sai ta kurikuulsaks, kui sai 4,4 miljoni krooni suuruse preemia pisut enam kui kaheaastase tööperioodi eest.

Mart

 • foorumi haldaja
 • vilsandlane
 • Postitusi: 70
  • Vaata profiili
Ulvar Käärt "Eesti Päevaleht" 27-07-2011
http://www.epl.ee/artikkel/601317

Vilsandi saare ajalooline majakavahihoone ärkab uuele elule
Algupärase hoone järgi restaureeritavast majast tehakse energiasäästlikkuse musternäidist.


Vilsandi tuletorni teenijate elamu enne renoveerimisto?o?de algust Foto: Inotex Grupp

Vilsandi rahvuspargis asuv Eesti läänepoolseima tuletornikompleksi pea pooleteise sajandi vanune teenijate elamu on viimaste aastakümnete jooksul armetult lagunenud. Põhjalike renoveerimistööde käigus peaks see ajalooline hoone juba järgmiseks sügiseks omamoodi energiaimena täiesti uue hingamise saama.

Ajaloolise hoone põhjaliku uuenduskuuri käsile võtnud ettevõtte Inotex Grupp OÜ eestvedaja Monika Salu rääkis, et esimesena Eestis on eesmärgiks seatud vanast puumajast energiatõhusa hoone ehitamine. "Eesmärk on tõestada, et me saame hoonet energiatõhusaks muutes säilitada kõik selle muinsusväärtuslikud detailid ja väljanägemise," osutas Salu.

Mart

 • foorumi haldaja
 • vilsandlane
 • Postitusi: 70
  • Vaata profiili
Felslandi Ajamaja jõudis sarikapeoni 11-08-2011
« Vastus #2 : 21:31 11.08.11 »
Heli Salong "Meie Maa" 11-08-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=43820

Felslandi Ajamaja jõudis sarikapeoni
Vilsandi tuletorni juurde kuuluv majakavahihoone ehk Felslandi Ajamaja pidas väikest sarikapidu. Tegemist on ajaloolise hoone ökoloogilise ja ökonoomilise taastamisega, mis on suure tõenäosusega unikaalne nii Eestis kui kogu Euroopa Liidus.
 
"Eesmärk on tõestada, et me saame hoonet energiatõhusaks muutes säilitada kõik selle muinsusväärtuslikud detailid ja väljanägemise," on öelnud projekti eestvedaja Monika Salu.

"Olen aastast 2008 tegelenud energiatõhusa ehituse teemadega ning tekkis mõte, et on vaja ka käegakatsutavat ja kõigile nähtavat näidist. Näidise valimisel pidasin oluliseks, et see oleks huvipakkuv mitte ainult energiatõhususe aspektist, vaid ka muidu huvitav ehitis.

Ühesõnaga, otsisin ajaloolise väärtusega põnevat hoonet, mida energiatõhusana uuele elule äratada. Nagu otsivate vaimudega tihti juhtub, tuli ka seekord mängu juhus. Vilsandi tuletorni teenijate elamu-vahimaja otsis peremeest ja mina otsisin maja. Nii me kokku saimegi," täpsustas Salu.

Salu sõnul seovad teda Vilsandiga just Ajamaja ja muidugi armastus mere vastu.
Ühel väikesaarel ehitamine pole aga mitte kõige lihtsam ettevõtmine, kuid Salu sõnul on siiani kulgenud kõik enam-vähem plaanipäraselt.
"Mõningaid probleeme on loomulikult olnud ja seda eelkõige ehitustööde alguses, kuid asjade käigu ja edenemisega võib rahul olla," kinnitas Salu.

Taastamistingimused on karmid
"Sellisele majale uue elu sissepuhumisel on kõik keeruline, aga seda teadsin ja arvestasin algusest peale. Tegu on ju kõige ekstreemsemate tingimustega. Ühelt poolt muinsuskaitsealune hoone, looduskaitseala, kivisid ja madalikke täis mere sees asuv väikesaar, teisalt tahe säilitada kõik vana ja samas luua kõige kaasaegsem energiatõhus hoone," loetles Salu.
Salul on hea meel, et toetajaid on rohkesti. "Võib vahest väita, et mitmete kohalike ettevõtjate jaoks on tekkinud uus äri, näiteks Ökoküla heinaladu oli kuni heinateoni kasutusel materjalide vahelaona, senine lambaveotraktor on oma põhitööst vabal ajal ehitusmaterjali transportimise vahend jne. Saarevahi, saarevanema, kohalike turismiettevõtjate ja majaomanike heatahtlike nõuannete, hea tahte ja abita oleks tegevus sellel imelisel saarel väga palju raskem," kiitis Salu koostööd.

Renoveerimistööd lähevad Inotex Grupile maksma ligi 600 000 eurot. Sellest 242 000 eurot tuleb PRIAlt.
"Tänu PRIA toetusele on üldse kogu projekti elluviimine võimalik. Inotex Grupp avab maja pärast valmimist kõigile soovijatele. Majas tutvustatakse hoone energiatõhusaks renoveerimise võtteid, materjale ja lahendusi: seinaküte, termokatkestusega aknaraamid, soojustus, maaküte, alternatiivenergiad, soojatagastusega ventilatsioon jne. Lisaks on hoone kasutusel loomemajana ja pakub suusaturistidele puhkepeatust sauna ning sooja supiga. Samas avatakse käsitöökoda.

PRIA toetuse, praeguse meeskonna, partnerite ning saarerahva hea koostöö tõttu on küll põhjust loota, et kõik laabub plaanipäraselt," rõõmustas Salu.
Maja avamine peaks kätte jõudma 2012 mihklipäeval.