Autor Teema: Vilsandi Liin sõidutab, tutvustab ja majutab 15-07-2011  (Loetud 3202 korda)

Mart

  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 70
    • Vaata profiili
Aare Laine "Saarte Hääl" 15-07-2011
http://www.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=63&artid=26533

Sel nädalavahetusel on Vilsandi Liin OÜ tööpere kõigil liikmeil käed ja jalad tööd täis sõidutamaks X ülemaailmsetest vilsandlaste päevadest osavõtjaid Papissaarest paadiga Vilsandile Vikati sadamasse ja pisemalt meresaarelt tagasi suuremale saarele. Tolli turismitalu telkimisplatsil võõrustab osaühing sadakonda külalist. Nende toitlustamine ja huvilistele saare tutvustamine käib võõrustajate tööülesannete hulka.

Suure rahvahulga teenindamiseks on osaühingu juhatus pakkunud koolivaheajal tööd õpilastelegi. Tegelikult võib Vilsandi Liini perefirmaks nimetada. Pereisa Harri Hiiuväin peab kena puupaadiga, millel nimeks Marta, ühendust Vilsandi ja Saaremaa vahel.

Kui merel juhib firmajuht paati, siis kuival maal hoiab Harri Hiiuväin käes väikebussi rooli. Tihti on pisikest reisibussi, millel kiri Vilsandi Liin OÜ, näha sõitmas ka Kuressaare tänavail. Rahvakeeli mikrobussi tellijaiks on tavaliselt kohalik kool ja oma valla ettevõtjad. Harri Hiiuväin teenindab selle bussiga ka õpilasliine.

Kõige enam külastatakse saart juulikuus. See tähendab Vilsandi Liin OÜ töötajatele heinakuul endast maksimumi andmist. Kui tavaliselt saab Harri merel paati tüürida ja maismaal autot roolida ning abikaasa Ulvi turistidega talus tegeleda ja giidina huvilistele saart tutvustada, siis turismihooaja haripunktis on oma vanemaile abiks kooliealised lapsedki.

Neist kõige vanem, Ardo Hiiuväin, võib samal ajal, kui isa Harri bussiga Kuressaarde asju ajama sõitnud, laevajuhtimise üle võtta, sõidutades Marta-nimelise laevukesega liinigraafiku järgi saareelanikke ja külalisi või tellimuse alusel turismigruppe.

Nooremadki lapsed oma sõpradega peavad Vilsandil töötegemist auasjaks, mille üle emme ja issi võivad vaid rõõmu tunda.

Mere peal Vilsandi voorimehe ametit peab Harri Hiiuväin juba 1996. aastast. OÜ Vilsandi Liin asutati aga üheksa aastat tagasi (2002). Viis aastat tagasi võttis osaühing oma hallata ka Tolli talu. Transporditeenust pakub OÜ Vilsandi Liin saareelanikele ja külalistele aasta ringi. Kui jää saab paadiliiklusele takistuseks, võtab Harri Hiiuväin kasutusele kas mootorsaani või amfiibsõiduki.

1998. aastal Vätta paadimeistrite tehtud puupaat, mis sai endale nime alles paar aastat tagasi pärast põhjalikku uuenduskuuri, sobib rahuliku mereidülli nautlejaile kahe saare vahelise vahemaa läbimiseks ideaalselt. Alus mahutab 11 reisijat, kipperiga kokku 12 inimest.

10–15 aastat tagasi oli liinipaat vilsandlaste jaoks peaaegu ainus sõiduvahend. Nüüd on vedajaid rohkem. Paljud reisijad on truuks jäänud just mõnusale puupaadile.

"Paljudel suvilaomanikel on oma paadid. Nendega veavad nad ka oma sõbrad ja tuttavad üle. Selle võrra on liinilaeval koormust vähem," andis Harri Hiiuväin teada.

Kokkutuleku tarvis Kuressaarest kaupa toomas

"Ei olegi nii suurt rahvamassi varem saarel olnud – 200 lauljat, pluss saarerahvas ja külalised. Üksnes Tolli tallu tuleb 75 lauljat, pluss muud külalised, kokku üle saja inimese. Kõik nad ööbivad telkides. Talu peremees Jaan Teär Rootsist on oma perega samuti kohal."
Pererahvas elab muidugi oma majas ja seepärast ei saakski külalisi praegu tubadesse majutada.

"Toidu valmistamise osas saime kokkuleppele Kihelkonna kooliga. Sealsed kokad teevad meie külaliste jaoks vajaliku koguse valmis. Ise me transpordime selle saarele. Suuri toidukoguseid on ju saarel keeruline valmistada," teavitas Harri Hiiuväin.

Kahjuks ei saa liinipaadi juht kõigile saarele tahtjaile vastu tulla. "Mõni helistab ja tahab otsekohe saarele pääseda. Liinipaat aga liigub kindla graafiku alusel ja pealegi on suvekuudel peaaegu kõikideks reisideks kohad broneeritud. Praegu saab aga saarele Kuusnõmmest ka jalgsi ja ülevedajaid on teisigi," soovitas Vilsandi Liin OÜ juht reisiplaane mitte katki jätta.

Tolli talus viis aastat külalistega tegelenud Ulvi Hiiuväin tõdes, et iga aastaga läheb aina paremaks. "Võib-olla masu ja euro tulek mõjutasid külastatavust küll natuke, aga külalisi jagub. Põhiliselt käivad eestlased, aga ka teistest rahvustest inimesed on Vilsandist huvitatud. Itaallased, ameeriklased, rootslased – eks neid ole siin omajagu käinud. Tubades on meil 16 kohta. Tihti olen neile saarel teejuhiks. Olen ka giidide koolituse läbinud," andis Ulvi Hiiuväin teada.

Külalised pole olnud kitsid oma hinnanguid vaka all hoidma. Harri Hiiuväina sõnul on nad saart ja oma võõrustajaid tihti lausa ülivõrdes kiitnud. "Nad on võlutud saare rahust ja vaikusest. Kesk-Euroopast tulnud inimesele on see eriti meeltmööda. Isegi uni pidi siin palju parem olema," edastas Harri külalistelt kuuldut.

Viimastel suvedel on Tolli talus üsna palju seminare läbi viidud ja suvepäevi korraldatud. Talu haldajad OÜ-st Vilsandi Liin on kogu kompleksi korrastamisel ära teinud suure töö.

"Elumaja oleme selle ajaga korda teinud. Kõrvalmajas elame ise. Seda veel remondime. Plaanime turistide jaoks tubegi juurde teha. Pererahvas tahab, et talu oleks korras ja säiliks. See on ikkagi saare kõige suurem talu," sõnas Ulvi Hiiuväin. Perefirmas tööpuudust ei tunta. Hoov on suur. Niidu- ja trimmeritööd teevadki põhiliselt pere nooremad liikmed ära.

Taas läheb jutt saarekülaliste arusaamadele. Imelik küll, aga paljud ei vaevu internetis kodutööd tegema. Arvatakse, et Vilsandil on pood ja teenindusasutused. "Ükskord keegi küsis, kus on siin lähim Selver. Küsitakse ka muid asutusi ja asju. Alles keegi tuli jalgsi palava ilmaga üle.

Meilt soovis ta T-särki osta. Kahjuks ei saanud me seda talle pakkuda. Mõni päev tagasi küsiti meil jalanõusid. Inimestel on ettekujutus, et saarelt saab ka midagi osta. Võib-olla saame neile juba järgmisel aastal Vilsandi temaatikaga asju pakkuda," arvas Harri.

Ja veel. Turismitalud toitlustavad vaid oma kliente. Juhukülalisele kahjuks midagi pakkuda pole. Kas kunagi saab saarel teoks kaupluse avamine (pood on Vilsandil varem olnud), pole teada. Saareelanike mõtted selles suunas igatahes liiguvad. Suvekuudel võiks väike poekene-kohvikukene saarel olla küll.

Ettevõtjad kiitsid nii saarevahti Margit Tättet kui saarevanemat Neeme Randa, kes saareelu edendamist täie rauaga võtavad. Kihelkonna vallavalitsus taotleb uue laeva ehitamist saareelanikega ühenduse pidamiseks. Kes selle laevaga sõitma hakkab, on praegu veel lahtine.

Kaugel meresaarel ettevõtlusega tegelevatel Harri ja Ulvi Hiiuväinal jagub energiat ja optimismi kaugel meresaarel tegutsemiseks. Elu väikesaarel on küll romantiline, aga nõuab ennekõike kannatlikkust ja teatud ettevalmistust.