Autor Teema: Vilsandi vajab uue laeva kõrvale ka korras sadamat 02-05-2012  (Loetud 2955 korda)

Mart

  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 70
    • Vaata profiili
Margus Muld "ERR Uudised"
http://uudised.err.ee/index.php?06251924

Vilsandi saare elanikud said oma käsutusse uue  üheksa meetri pikkuse laeva, kuid ka sadamad vajavad kordategemist.
 Väikesaarte programmist rahastuse saanud ja koos valla omaosalusega üle 140 000 euro maksma läinud uus, Vilsandi saare nime kandev laev sõidaks kahe saare vahelise meretee headel tingimustel ära 15 minutiga. Eelmine laev popsutas seal 40 minutit. Uus laev mahutab lahedalt korraga peale 12 inimest koos kaasa võetud kraamiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan, et seda laeva on Vilsandi jaoks väga vaja, sest rahvastikuregistri järgi on Vilsandil 25 püsielanikku, lisaks nende pered. Ja suvel Vilsandi elanike arv tõuseb saja juurde. Ja siin on talvel nädalavahetusi, kus saarel on 25-30 inimest," rääkis Vilsandi saarevanem Neeme Rand.

Tänane madal veetase näitas aga, et vaja oleks mereteed kohati süvendada ja samas ka Saaremaa poolel räämas sadam korda saada. "Tegelikult on vaja ikka täpseid arvestusi ja plaane, et välja kalkuleerida, mis see maksma võiks minna. Siis ministeeriumis otsime, kuidas seda rahastada. Tõenäoliselt summa suurusjärgud on sellised, et need läheksid järgmisse finantseerimisperioodi ehk alates aastast 2014, mis ei ole väga kaugel," selgitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske.

Papissaare sadam on samas küll müügis, aga riigi seisukohast poleks Vilsandiga ühenduse pidamiseks sellist suurt sadamat vaja. Teise variandina nähakse võimalust samasse kõrvale ehitada hoopis uus sadam.

"Kui seda looduses vaadata, siis võib-olla tunduks lihtsam valla territooriumile pisikese sadama rajamine, kui eraomanikult suure kompleksi väljaostmist, mis paistis küllalt räämas olevat. Sellega võtaks Saarte Liinid endale kohustuse kogu kompleksi hallata. Esmamuljena tundub lootusrikkam väikse uue sadama rajamine," märkis Priske.

Ja perspektiivi uueks sadamaks on, sest Vilsandi saar on teistest saartest eriline selle poolest, et seal on rahvaarv juba aastaid kasvavas trendis.

VIDEO: http://uudised.err.ee/external/iframeplayer/uudised_iframe.php?playmode=startvideo&lng=0&vid=47747