Autor Teema: Vilsandi rahvuspargis käivitati hallhüljeste seirekaamera 09-03-2009  (Loetud 3814 korda)

Mart

  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 70
    • Vaata profiili
Veljo Kuivjõgi Meie Maa 09-03-2009
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=28678

Vilsandi rahvuspargis käivitati maailma esimene hallhüljeste seirekaamera

Looduskalendri tegijad said Vilsandi Rahvuspargis laupäeval uue tehnilise lahendusega töökorda hüljeste seirekaamera. Algselt ei andnud tuulegeneraator piisavalt elektrit, mistõttu see asendati Inglismaalt hangitud päikesepatareidega.

Kuigi mujal maailmas on juba mõnda aega katsetatud hallhüljeste seirekaamerat käivitada, õnnestus see esimesena Eesti Looduskalendri tegijatel.

"Tänu Saaremaa firma Teetormaja professionaalsusele oleme saanud Vilsandile väga hea ühenduse. Seirekaamera kaudu saavad nüüd kõik huvilised hüljeste tegemisi jälgida, kuid tal on ka teaduslik otstarve. Pilt salvestatakse arvuti kõvakettale ja on seeläbi arhiveeritud. Olen tänulik ka hülgeuurijatele Ivar ja Mart Jüssile, kes toetasid hülgekaamera ülespanekut," rääkis Meie Maale Looduskalendri toimetaja Gennadi Skromnov.

Seirekaameratel on miljonid vaatajad

2006. aastast on Looduskalender pannud üle kuus veebikaamerat. Kõik pole küll käivitunud, näiteks merikotkad ei tulnud pesitsema sinna, kuhu kaamera üles sätiti, kuid metssigade kaameral oli veebruarikuus üle kahe miljoni vaatleja.

“Meie vaadeldavate objektidega ei ole nii, nagu televisioonis, et kutsud näitlejad kohale ja nad teevad oma tüki ära. Looduses on asi teisiti. Aprillis tahame Vilsandil selle kaamera vahetada välja just tootmisest väljuva uue mudeli vastu,” rääkis Looduskalendri toimetaja.

Reede õhtul said tegijad ise pildi head kvaliteeti näha, laupäeval läks pilt EENetti üles ja poole tunniga oli sellel juba 700 vaatajat.

“Veebikaamerate erinevust loodusfilmidega on vaatajad ära tajunud. Kui meil oli kahe nädalaga seakaameral miljon vaatajat, neist 40 % Eestist ja ülejäänu 50. riigist, siis usun, et hülgekaameral saab olema samapalju vaatajaid.” Skromnovi andmetel on välisriikide vaatajate pingerida Tšehhi, Läti, Saksamaa, Soome, Hispaania ja Venemaa.

Algne variant töötas paar päeva

Teetormaja tehnikadirektor Olle Koert ütles, et kõige raskem oli neil selle projekti juures elektritoite saamine. Veebruarikuus töötas veebikaamera vaid paar päeva, sest tuult ei olnud ja pisike tuulegeneraator voolu ei andnud.

“Nüüd on kaks päikesepaneeli koos akudega ja need tagavad pildi ka siis, kui nädal aega päike ei paista. Pilt on üllatavalt hea, mis sealt tuleb,” arvas Koert.

Teetormaja pakkus Looduskalendri tegijatele Vilsandi hüljeste seirekaamera projektis n.ö. täisteenust.

“Teil on Saaremaal vedanud, sest internetti pakuvad profid. Usun, et järgmisel aastal saame koos Teetormaja spetsialistidega Saaremaal veel teisigi loodusharuldusi tutvustada,” ütles Skromnov.

Veebruaris taheti hüljeste seirekaamera käivitada seetõttu, et siis hülged poegisid. Nüüd on aga hallhüljeste pojad valges titekasukas, emasloomad on laigulise kasukaga ja on tumedatest isasloomadest veidi pisemad. Hallhüljeste elu saab jälgida http://www.looduskalender.ee/.

Otsestriimi link mms://tv.eenet.ee/hyljes

Mart

  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 70
    • Vaata profiili
Rebased hammustasid hülgekaamera kaabli läbi

Heli Salong Meie Maa 25-03-2011
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=41614

Jaanuarikuust saadik Vilsandi lähedal väikesaarel laitmatult töötanud hülgekaamera ei ole enam mõned päevad pilti näidanud.

"Sellega on, jah, mingisugune jama. Kaamera töötas väga mõnusasti, kuid paar päeva tagasi läks midagi rikki. Praegu pole võimalik asja uurima minna, sest jääd pole," kinnitas hülgeuurija Ivar Jüssi ja täpsustas, "ma arvan, et ülekandesüsteem töötab, aga millegipärast on kaamera ja ülekandesüsteemi vahel mingisugune jama. Minu kahtlus on see, et rebased võivad olla kaabli katki hammustanud."

Kahtlus langeb rebastele seetõttu, et paar päeva pärast seda, kui rebased saarele ilmusid, kustus kaamera pilt ära. Enne seda oli kahte rebast ka kaameras näha.

"Ilmselt läksid rebased mööda jääd saarele uudistama ja jäid vangi, sest jää enam hästi ei kanna. Kuna rebased on sellised närilised, kes kõigele, mis natukenegi huvitav, hambad sisse löövad, siis ma kahtlustan, et nad hammustasid hülgekaamera kaabli läbi," arvab Jüssi.

Mis neist rebastest nüüd edasi saab? "Jääga nad tulid, aga jää lagunes nädalapäevad tagasi ära ning kui jääd enam ei tule, siis jäävad rebased saarele ja surevad nälga ära," on Jüssi vägagi realistlik.

Seevastu hüljestele on tänavune talv olnud väga meeltmööda. "Kui meri jäässe läks, istusid hülged koos poegadega rõõmsalt saarel ja ootasid, kuni vesi lahti läks. Hülgepoegadele rebased kurja teha ei saanud, sest saarel olevad hülgepojad olid juba suuremad kui rebased," hindas Jüssi olukorda.

Hüljeste kaamera saab Jüssi sõnul korda aga siis, kui meri täitsa lagedaks läheb ja paadiga saare juurde pääseb.