Autor Teema: Metslambad  (Loetud 3523 korda)

tinz

  • Vahemere talu
  • foorumi haldaja
  • vilsandlane
  • Postitusi: 34
    • Vaata profiili
Metslambad
« : 13:22 12.04.10 »
Kadri edastas järgmise kirja:


From: Imbi Jäetma
To: kaja.lotman@keskkonnaamet.ee ; raimu@kihelkonna.neti.ee ; tormisle@hot.ee ; loona@tt.ee ; krista.kallavus@keskkonnaamet.ee
Sent: Friday, April 09, 2010 11:02 AM
Subject: Pöördumine: Vilsandi metsistunud lambad

09.04.2010
Lahemaal

Eesti Maalamba Säilitus ja Aretusseltsi (EMSAS)  pöördumine.
Kihelkonna vallavalitsus, Vilsandi Rahvuspark, Keskkonnaamet, Vilsandi saare elanikud

Lugupeetud Vilsandi lammaste probleemi lahendajad,


Aitamaks kaasa Vilsandil probleemiks kujunenud lammaste elupäästva lahenduse leidmisele, vestlesin  8.04.2010 hr Tormis Lepikuga ja  pr Kadri Kullaperega, kes saarel tekkinud olukorda kirjeldasid.  Pr Kadri Kullapere saadetud  fotodel  (pildistatud eelmisel sügisel?)  on väga selgete eesti maalamba tunnustega loomad ning tuginedes informatsioonile, et loomad põlvnevad juba nõukogude ajal Vilsandil olnud lammastest, julgeme suure tõenäosusega oletada, et tegemist on Eesti Maalammastega, kes kuuluvad Põhja Euroopa lühisabalammaste perekonda. Eesti Maalammaste populatsiooni suuruseks hinnatakse hetkel umbes 500 isendit, seega on kõnealuste Vilsandi loomade hävimine ükskõik mis asjaoludel, vastuolus muuhulgas ka geneetilise mitmekesisuse printsiipidega Euroopas ja  maailmas (Convention of Biological Diversity 1992).  Enne lõpliku otsuse langetamist tuleks loomi kindlasti uurida.

EMSAS pakub välja järgmised võimalikud lahendused:

1) juhul, kui on võimalik leida lammastele omanik Vilsandil, pakume abi liini elujõulisuse säilitamiseks geneetiliselt tõestatud maalamba jäära karja toomisel. Samas oleks hea, kui Vilsandi populatsiooni mõned isendid toodaks mandril asuvasse maalamba säilitustallu. Eesmärgiga Vilsandi liini hävimise riskide hajutamine.
2) Juhul, kui Vilsandi populatsioonile kohalikku omanikku ei leita, soovib EMSAS valida välja elujõulised loomad ning säilitada liin Maalamba säilitustalus mandril.  Üks säilituse eesmärkidest on kõnealuste loomade või nende järglaste Vilsandile tagastamine juhul, kui leidub maalamba säilitusest huvitatud isik(ud) kohapeal.

Loodame, et püssidega probleemi lahendamine on ja jääb vaid meedia mõttelennuks!

Oleme nõu ja jõuga teiega,
EMSAS-i nimel lugupidamisega
Imbi Jäetma
imbi@lahemaalammas.ee
372 5240428                

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vähemalt mina isiklikult loodan siiralt, et seekord jäävad püssid koju!
Äkki on siin foorumis keegi, kes metslammaste kohta midagi arvata soovib? Võib-olla tahaks isegi lambakasvatajaks hakata? Või vähemalt kostaks lammaste eest sõnakese? Enne, kui see kõige lihtsam lahendus leitakse ehk lambad lihaks tehakse?